Програма навчальної дисципліни

Змістовий модуль 1.

Визначення необхідності проведення реконструкції ВГПО

Тема 1. Загальні відомості з природоохоронних заходів та споруд, їх основні техніко-економічні показники.

Класифікація природоохоронних об’єктів. Вимоги до природоохоронних споруд. Термінологія реконструкції ВГПО. Визначення економічного ефекту від реконструкції.

Тема 2. Визначення необхідності проведення реконструкції ВГПО. Визначення вартості реконструкції.

Причини, що викликають необхідність підсилення конструкцій. Основні способи підсилення будівельних конструкцій. [1] (лист 8-9).

Тема 3. Визначення необхідності проведення реконструкції ВГПО.

Оцінка стану залізобетонних та кам'яних споруд, основ будівель та споруд [1] (лист 11-30).. Нормування робіт з реконструкції ВГПО. Особливості застосування норм.

 

 

Змістовий модуль 2. Технологія проведення реконструкції ВГПО

Тема 3. Технологія виконання робіт з реконструкція ВГПО (загально будівельні роботи)

Технологія демонтажу конструкцій. Технологія руйнування будівель і споруд. Тимчасове кріплення стінок виїмки. Зміцнення основ, фундаментів та кам‘яних стін. Відновлення несучої здатності та довговічності несучих конструкцій. Ремонт гідроізоляції. Монтаж збірних конструкцій при реконструкції або капітальному ремонті споруд. Хімічний вплив на бетон.

Тема 4. Реконструкція водовідвідних природоохоронних споруд

Системи каналізації та особливості каналізування промислових підприємств. Дощова каналізація. Відведення дощових вод при різних системах каналізації. Регулюючі резервуари. Дюкери. Водовідвідні споруди забудови територій, промислових підприємств і агропромислових комплексів. Основні  причини  незадовільного стану таких споруд. Реконструкція і відновлення даних споруд. Реконструкція трубопровідної та колекторно-дренажної мережі ВГПО. Безтраншейні технології відновлення.

 

Тема 5. Реконструкція очисних споруд систем водовідведення

Споруди станцій очищення стічних вод. Конструкції очисних споруд: механічної очистки, біологічної очистки. Споруди для очищення стічних вод промислових підприємств. Місцеві установки для очищення стічних вод. Змішувачі та розсіюючі випуски стічних вод. Відновлення працездатності споруд систем водовідведення. Особливості реконструкції діючих споруд систем водовідведення.

Тема 6. Реконструкція природоохоронних протифільтраційних пристроїв

Конструкції протифільтраційних і загороджувальних споруд: ядра і діафрагми ґрунтових гребель і дамб обвалування; екрани з глинистих ґрунтів; асфальтобетонні екрани; бетонні та залізобетонні екрани; протифільтраційні пристрої з полімерних матеріалів; металеві екрани; протифільтраційні пристрою в нескельних і скельних підставах; протифільтраційні завіси, що влаштовуються способом «стіна в ґрунті». Основні  несправності природоохоронних протифільтраційних пристроїв. Реконструкція і відновлення даних споруд.

Тема 7. Реконструкція накопичувачів промислових відходів

Класифікація накопичувачів. Клас капітальності накопичувачів. Конструкції споруд накопичувачів відходів: підпірні споруди (греблі і огороджувальні дамби); дренажні та протифільтраційні пристрої; водопропускні споруди. Відведення поверхневого стоку. Забезпечення надійності та безпеки споруд накопичувачів відходів.

Тема 8. Особливості реконструкції протипаводкових споруд

 

Конструкції протипаводкових споруд: споруди захисту заплавних земель від затоплення під час розливу річок; водосховища, протипаводкові гідровузли; споруди регулювання річкових русел. Природоохоронні регулюючі споруди: берегоукріплювальні, огороджувальні, дноукріплення, наносоперехоплюючі тощо. Основні  несправності та особливості їх реконструкції.