ХРОНОМЕТРАЖ


Хронометраж - це спосіб вивчення тимчасових витрат шляхом замірів і фіксації тривалості дій, що підлягають виконанню. Хронометраж дозволяє провести «інвентаризацію» і «аудит» часу.

Хронометраж робочого часу полягає в описі робочої системи, особливо, технології виробництва, методу і умов праці, а також у визначенні відносної кількості, параметрів впливу, ступеня результативності та фактичного часу для окремих етапів робочого процесу. Фактичний час потім оцінюють з метою визначення необхідного часу для певних етапів процесу.

Схема 1. Стандартна програма хронометражу

Поряд з іншими методами вивчення робочого процесу (фотографія робочого часу), проведення хронометражу дуже сильно залежить як від виду досліджуваних робочих завдань, так і від мети дослідження. Так, наприклад, якщо визначається за результатами хронометражу запланований час має бути використано в системі оплати праці (для визначення заробітної плати), тоді вимоги до проведення хронометражу будуть відрізнятися від випадку, коли дані часу визначаються з метою розрахунку рівня завантаження засобів виробництва. Також важливо враховувати частоту використання одержуваних даних (одно- або багаторазово).

Інші варіанти проведення хронометражу робочого часу залежать від наступних умов:

  • хронометраж визначає час, щодо людини;
  • час, що визначається в результаті хронометражу, має використовуватися для управління, в т.ч. контролю, і визначення заробітної плати;
  • хронометраж має плануватися таким чином, щоб забезпечувалася можливість використання його результатів для розрахунку планового часу.

Результат спостереження при цьому протоколюється. Для цього в розпорядженні особи, відповідальної за збір даних, знаходяться, як правило, прилад для вимірювання часу, а також листи хронометражу.

Важливим є наступне: Протокол хронометражу, тобто дані, внесені в лист хронометражу, повинні бути відтворені. Супутні обставини, при яких були отримані заміряні значення часу, також повинні враховуватися, як параметри впливу значень часу. Якщо особи, відповідальної за облік даних, доручається хронометраж робочого часу, то він повинен бути в змозі за допомогою цих даних скласти нову робочу систему, яка поставляє зіставні результати, які можна порівняти з тими, що були зафіксовані в спостережуваної робочої системі. Якщо ця умова виконана, то можна сказати, що хронометраж є ілюстрацію спостерігається робочої системи, тобто відтворюємо.

Ці вимоги важливі в першу чергу для відповіді на питання:

  1. які умови робочої системи повинні враховуватися і наскільки детально повинні описуватися етапи процесу, а також
  2. які значення часу на кожен етап процесу повинні бути заміряні.

При визначенні мети використання поряд з багаторазово згаданими можливостями (планування, управління, контроль, визначення зарплати) слід в першу чергу встановити, чи буде система хронометражу оцінюватися з метою визначення значень планового часу чи ні. Крім того, у багатьох випадках хронометраж робочого часу має сенс, тільки якщо досліджуваний процес організований таким чином, що в майбутньому він зустрічається при такому ж способі виробництва, такому ж методі праці і при таких же умовах праці.

При здійсненні хронометражу необхідно дотримуватися різні приписи, наприклад, необхідно інформувати відповідних осіб. Далі перед проведенням необхідно визначитися зі способом виміру часу і застосовуваними приладами для вимірювання часу, листами хронометражу. Ці питання на підприємстві можуть бути заздалегідь вирішені. На цьому етапі починається підготовка листа хронометражу, причому заповнюється його лицьова сторона. При серійної роботі на зворотному боці описуються окремі етапи процесу, для яких в підсумку повинні бути визначені значення часу.

http://www.up-pro.ru/encyclopedia/khronometrazh-rabochego-vremeni.html

Фотооблік


Фотографія робочого часу і види спостережень робочого часу - це, відповідно до класифікації науково-практичного інституту REFA (Німеччина), необхідний робочий час для непланових етапів робочого процесу при виконанні робочого завдання, яке визначається за допомогою тривалого виміру, традиційно званого фотографією робочого часу, або у варіанті методики REFA хронометражем розподіленого часу. Розподілене час tv - час, який необхідно людині додатково до планомірного часу здійснення процесу.

Розрізняють об'єктивно розподілене час ts і приватне розподілене tp. Розподілене час часто вказується як процентна надбавка до основного і називається відсотковою надбавкою розподіленого часу zv (в%). При проведенні фотографії робочого часу виходять з наступного рівняння:

AZ = G + Er + Vsk + Vsv + Vpn + F,

де: AZ - час виміру,

G - основний час,

Er- час відпочинку,

Vsk- постійне об'єктивно розподілений час (не залежне від замовлення),

Vsv- змінне об'єктивно розподілений час (залежне від замовлення),

Vp- приватний розподілений час,

N - час, який не використовується,

F - Випадкові, частково використовується час.

Час процесів тут не позначені літерою t. Вони не співвідносяться з одиницею виміру і є фактичними або середніми значеннями фактичного часу.

Метою хронометражу розподіленого часу є визначення видів часу, складових загальний період виміру АZ. АZ - сума всіх значень, визначених під час фотографії робочого часу, якщо вони входять у встановлений на підприємстві робочий час. G - основний час; являє собою суму всіх значень часу виконання планомірних етапів процесу в ході виміру: час прямого, допоміжного виконання, планових процесних очікувань. Ег - час відпочинку; являє собою суму всіх зустрілися в ході фотографії періодів, необхідних для відпочинку.

Vsk - постійне об'єктивно розподілене час; являє собою суму всіх можна зустріти в фотографії значень на виконання не залежать від завдання, постійних в зміну або в тиждень етапів таких етапів процесу як додаткова діяльність і перерви, обумовлені перешкодами. Приклади: підготувати робоче місце до початку зміни, прибрати і очистити його після закінчення зміни, розігріти засіб виробництва на початку зміни або в кінці виробничої перерви; планова змащує устаткування; планові роботи з технічного обслуговування обладнання.

Vsv - змінне об'єктивно розподілене час, залежне від замовлення; є сумою всіх можна зустріти в фотографії значень на виконання залежних від завдання етапів процесу з такими видами процесу як додаткова діяльність і перерву, обумовлений перешкодами. Приклади: можлива мастило верстатів, короткі перешкоди в ході процесу, короткі службові розмови, можлива зміна інструменту внаслідок поломки, перешкоди з боку інших працівників, невеликий час на технічне обслуговування.

Vp - приватне розподілене час. Являє собою суму всіх можна зустріти в фотографії значень часу на перерви, обумовлені особистими потребами працівника. Приклади: вийти в туалет, відрегулювати обігрів, вентиляцію або освітлення, отримати заробітну плату. При прояві часу Vp можливі перетину з видом Еr, через що необхідні відповідні подання про обмеження.

N - неиспользуемое час; являє собою суму всіх можна зустріти в період виміру значень на додаткові види діяльності, викликані працівником, і на довільне переривання діяльності. Приклади: недотримання працівником режиму робочого дня, виправлення браку з вини працівника, особисті розмови. Ці значення часу можуть бути усунені при дотриманні робочих і службових інструкцій.

F - випадково виникає час; являє собою суму всіх можна зустріти в процесі виміру значень на додаткову діяльність і перерви внаслідок триваючих тривалий період надзвичайних перешкод щодо процесу. Приклади: тривалий час очікування внаслідок технічних або організаційних недоліків, тривала відсутність подачі енергії при використанні електрики, газу, стисненого повітря, тривалі ремонтні роботи, відсутність допоміжних і транспортних засобів, тривалі переговори з начальниками.

http://www.up-pro.ru/encyclopedia/fotografiya-rabochego-vremeni.html